PL | EN

Projekty pod kontrolą: Rola PMO w LipCo Foods

Nasze działania coraz bardziej stają się Multi tak, jak Multi stała się nasza organizacja.
Macie dużo pomysłów na nowe inwestycje, usprawniania, optymalizacje, modernizacje i efektywne zapewnienie ciągłości działania. Wszystkie wymagają zaplanowania, oszacowania, zwalidowania, a przede wszystkim zgody Komitetu Inwestycyjnego na finansowanie.
Możecie się do nas zwracać na każdym etapie inwestycji, bo Kierownicy projektów i obszar PMO stanowią niezawodny duet czuwający nad projektem😊.

zdjęcie PMO.png

W czym jesteśmy dla Was wsparciem:

Wiola Zatorska i Beata Kowalczyk- wsparcie projektowe od momentu przygotowania karty, po realizację, aż do zakończenie projektu

Gosia Podgórzak i Emilia Mach – tematy związane z rozliczeniem projektu i przekazaniem na środki trwałe

Nikodem Ilczyszyn – Projekty (BAW, development BPI ) oraz Post Implementation Review

Od czego zacząć?

Najważniejsze jak zawsze są dobre początki! Projekt trzeba przygotować należycie, aby stanowił bazę nie tylko pod realizację, ale weryfikację jego opłacalności i korzyści jakie przyniesie naszej organizacji.
Razem przejdziemy przez wszystkie etapy procesu projektowego i zawsze PoMOżemy.

Aplikacją wspierającą zarządzanie projektami oraz raportowanie stanu ich realizacji jest Baza Projektów BPI budowana przez nas we współpracy z działem IT rozwijana zgodnie z Waszymi i naszymi pomysłami. Na bieżąco prowadzi przez kolejne zadania zgodnie z procesem projektowym .  I tu zachęcamy do korzystania z Bazy Wiedzy, którą na bieżąco dla Was uaktualniamy.

image.png

Jesteśmy wsparciem dla wszystkich, którzy potrzebują najważniejszych informacji przedstawionych w syntetycznej i łatwej do zrozumienia formie wizualnej. Nasz niezastąpiony BI->  Qlik wyczaruje, każdy wymarzony raport z danych projektowych.

image.png

Stanowimy POMost w wymianie informacji pomiędzy uczestnikami procesu projektowego. Spajamy kierowników projektów, zaangażowane branże, sponsorów, jednostki finansowe, obszary CUW takie jak marketing, operacje, kontrola jakości, prawny, corporate governance, IT, M&A, HR, PR, BOK, logistyka, zakupy, prokurment, CSR&OZE, sprzedaż, NPD.

Prawdziwa przyjemność z pracy w PMO bez Waszego udziału jest niemożliwa. Zaczyna się gdy: 

  • zastosujesz się do wszystkich niezbędnych standardów, 
  • wskaźniki inwestycyjne i KPI zostaną prawidłowo wypełnione (przy wsparciu Plant Controllera), 
  • niezbędna dokumentacja projektowa zostanie załączona (oferty, uzgodnienia, model finansowy itp.)

… i wtedy kiedy wszystko wydaje się być pod kontrolą – my możemy wziąć głęboki oddech i zacząć weryfikować Kartę projektu. Jak zawsze jesteśmy gotowi do zmagań ze wszystkim co może się zdarzyć w następujących po sobie etapach procesu projektowego:

  • uzgodnienie inwestycji ze Sponsorem
  • założenie i uzupełnienie Karty projektu 
  • konsultacje z PMO, zebranie opinii branżystów
  • podpisanie Karty projektu/ akceptacja mailowa przez Kierownika projektu, Wnioskodawcę, Dyrektora Segmentu
  • zgoda Sponsora / Komitetu Inwestycyjnego na realizację
  • założenie kont księgowych
  • realizacja wydatków CAPEX 
  • rozliczenie środków trwałych
  • zakończenie projektu
  • post implementation review

Tak więc, drodzy czytelnicy, zauważcie, że PMO to nie „Posterunek Milicji Obywatelskiej” – to Wasz sprzymierzeniec w drodze do wzorcowej i sprawnej realizacji projektu.

A na koniec zagadka z nagrodą:

Wyobraź sobie proces projektowy jako labirynt, w którym nagrodą jest pozytywna decyzja Capex. Znajdź w nim drogę i zaznacz ją kolorem czerwonym. Rozwiązania należy przesyłać drogą mailową na adres PMO (pmo@superdrob.pl) w formie screen’u do 06.12.2024 r. Na pierwsze 3 osoby, które prześlą prawidłową ścieżkę czekają nagrody.

LABIRYNT:

proces projektowy schemat PMO.png